Robbie Neilson
Manager Profile

Manager Details

  • Full Name: Robert Neilson
  • Born: June 19th, 1980 (Paisley)
  • Former Player: Robbie Neilson
  • First Appointed: October 9th, 2018


Managerial History


Oct 9th, 2018 to Jun 21st, 2020

Most Appearances Top Scorers
1. Benji Siegrist - 66
2. Paul McMullan - 61
3. Nicky Clark - 51
4. Ian Harkes - 51
5. Mark Reynolds - 49
6. Jamie Robson - 48
7. Sam Stanton - 47
8. Paul Watson - 44
9. Calum Butcher - 44
10. Mark Connolly - 37
1. Lawrence Shankland - 28
2. Nicky Clark - 18
3. Pavol Šafranko - 12
4. Paul McMullan - 8
5. Louis Appéré - 6
6. Calum Butcher - 4
7. Sam Stanton - 4
8. Ian Harkes - 3
9. Billy King - 3
10. Peter Pawlett - 3

First Match In Charge
Oct 13th, 2018 2 - 1 vs. Partick Thistle, League (Championship)

Last Match In Charge
Mar 7th, 2020 1 - 1 vs. Partick Thistle, League

Total Players Used:
46 (52 including unused subs)

Biggest Win(s)
Sep 28th, 2019 6 - 0 vs. Greenock Morton, League (Championship)

Heaviest Defeat(s)
Nov 30th, 2018 0 - 5 vs. Ayr United, League (Championship)

Overall Record

Games Won Drawn Lost For Against
70 40 16 14 111 62
(57.1%) (22.9%) (20.0%)

At Home

Games Won Drawn Lost For Against
35 22 8 5 66 31
(62.9%) (22.9%) (14.3%)

Biography

Having spent his youth career with Rangers and Hearts, he made his professional debut for the latter in 1999 and went on to spend ten years with the Tynecastle club, including loan spells at Cowdenbeath and Queen of the South during his earlier years. His honours while with Hearts include a Scottish Cup medal, a full Scotland international cap and he was named captain of the club in his final season under the management of Csaba Laszlo. He left the club at the end of the 2008-09 season after failing to agree on new contract terms and then joined Leicester City on a three year contract.

After two seasons and a spell on loan at Brentford, Robbie joined United on a short term deal in November 2011. He featured regularly under manager Peter Houston, but despite the offer of a new deal at the end of the campaign, he opted to leave the club. Following short spells with Falkirk and East Fife (as player/coach), Robbie retired as a player to take up the role of Development Team manager at Hearts. In 2014, he was appointed Head Coach at Tynecastle and in his first season he secured promotion to the Premiership for the Edinburgh club. His achievements attracted the attention of clubs down south and in November 2016 he moved to MK Dons, where he spent two years as manager.

After a run of only one win in eleven league games, Robbie left MK Dons by mutual consent in January 2018, and nine months later took up the head coach role at Tannadice. Keeping his position after the takeover at board level, Neilson took United to the Premiership play-off final, losing on penalties to St Mirren. The following year he guided the team to the top of the Championship, where the club sat 14 points clear when the COVID-19 virus break-out brought the season to an early close, with United announced as champions. As the team returned to training after lockdown, his former club Hearts made an approach, and Neilson was allowed to leave Tannadice.


Players Signed

New Players Transferred In
Player Date Signed Fee
1. Aidan Nesbitt Jan 4th, 2019
2. Ian Harkes Jan 15th, 2019
3. Ross Laidlaw Jan 23rd, 2019
4. Charlie Seaman Jan 24th, 2019
5. Osman Sow Jan 31st, 2019
6. Peter Pawlett Jan 31st, 2019
7. Mark Connolly Jan 31st, 2019
8. Mark Reynolds Jan 31st, 2019
9. Chris Mochrie Apr 7th, 2019
10. Liam Smith Apr 16th, 2019
11. Lewis Neilson May 10th, 2019
12. Lawrence Shankland Jul 3rd, 2019
13. Ross Graham Jul 8th, 2019
14. Adam King Jul 11th, 2019
15. Adrián Sporle Jul 13th, 2019
16. Troy Brown Sep 9th, 2019
17. Dillon Powers Jan 10th, 2020
18. Kieran Freeman Jan 10th, 2020

Youth Players Signed on Professional Terms
Player Pro Terms Signed
First Signing

Aidan Nesbitt
on Jan 4th, 2019