George Greig
Manager Profile

Manager Details

  • Full Name: George Greig
  • Born:
  • First Appointed: October 13th, 1936


Managerial History


Oct 13th, 1936 to Apr 30th, 1938

Most Appearances Top Scorers
1. Duncan Hutchison - 58
2. Dave Skelligan - 56
3. Dave Collington - 49
4. James MacFarlane - 36
5. Tommy Adamson - 32
6. Bobby Yorke - 31
7. George Nicolson - 29
8. Willie Watson - 28
9. Tom Clerkson - 26
10. John Boland - 25
1. Duncan Hutchison - 30
2. Arthur Milne - 17
3. Tom Clerkson - 11
4. Dave Skelligan - 11
5. Neil Paterson - 9
6. Albert Robertson - 9
7. John Boland - 7
8. Willie Rumbles - 7
9. Alec King - 5
10. Donny Reid - 4

First Match In Charge
Oct 17th, 1936 3 - 5 vs. Cowdenbeath, League (Division Two)

Last Match In Charge
Apr 29th, 1938 0 - 7 vs. East Fife, League

Total Players Used:
55

Biggest Win(s)
Nov 20th, 1937 6 - 1 vs. East Stirlingshire, League (Division Two)
Nov 14th, 1936 5 - 0 vs. Forfar Athletic, League (Division Two)

Heaviest Defeat(s)
Apr 29th, 1938 0 - 7 vs. East Fife, League (Division Two)
Apr 16th, 1937 2 - 9 vs. Stenhousemuir, League (Division Two)

Overall Record

Games Won Drawn Lost For Against
60 17 11 32 126 178
(28.3%) (18.3%) (53.3%)

At Home

Games Won Drawn Lost For Against
29 11 6 12 70 71
(37.9%) (20.7%) (41.4%)

Biography

A local tobacconist, Councillor and Bailie, Greig became a director at Tannadice when he joined up with former Dundee director William McIntosh to step in and save the Club from extinction in February 1934, providing funding to meet United's debts.

After a slow recovery both on and off the park, United's debts began to rise once more in 1936, and Greig offered to underwrite these debts again, but only in return for the other directors resigning, thereby allowing him to run the club as a one-man operation.

Despite having had no experience of professional football either as a player or as an administrator, Greig became manager/director when Jimmy Brownlie was dismissed in October 1936.

He remained in charge of team affairs for eighteen months, when he then sold his shareholding to a new board of directors in April 1938, leaving behind both the Manager and Director roles, but remained a trustee of the club until his death.


Players Signed

New Players Transferred In
Player Date Signed Fee
1. Fergus Davidson Nov 3rd, 1936
2. Malcolm Cameron Jan 7th, 1937
3. Tom Blair Jun 17th, 1937
4. Albert Robertson Jul 1st, 1937
5. Tom Clerkson Jul 13th, 1937
6. John Boland Aug 10th, 1937
7. David Ramsay Aug 10th, 1937
8. Dan Hutchison Aug 12th, 1937
9. Robert Black Aug 13th, 1937
10. Dave Watson Aug 16th, 1937
11. Tommy Adamson Aug 26th, 1937
12. Robert Grieve Sep 18th, 1937
13. George Nicolson Sep 29th, 1937
14. Pat Docherty Sep 30th, 1937
15. Dennis McGurk Oct 26th, 1937
16. Willie Rumbles Jan 10th, 1938
17. Jock Gilmour Feb 9th, 1938

Youth Players Signed on Professional Terms
Player Pro Terms Signed